Vi har indtil nu tilbudt udlån af blodtryksapparater, men oplever, at patienter glemmer at aflevere disse igen.
Når man låner apparat med hjem, er det alene til den enkeltstående 3 dages måleperiode og ikke til længerevarende lån, idet vi til stadighed har mange patienter , der skal have kontrolleret blodtryk i hjemmet.
Vi kan konstatere, at vi aktuelt blot har haft 15 apparater hjemme til løbende udlån ud af de 70 vi har løbende låner ud. Dvs. at der er mange patienter, som ligger inde med et apparat, der skal afleveres tilbage.
Vi giver frit lejde for tilbagelevering indtil nytår– herefter ser vi os nødsaget til at sende regninger ud til de, som ikke har afleveret.
Endvidere kan konsekvensen af de manglende tilbageleveringer blive, at vi ikke længere kan tilbyde den service at udlåne apparater.
Hvis man får medicin for blodtryksforhøjelse, kan det dog være smart at have eget apparat, og nu hvor julen står for døren, vil vi da opfordre vore patienter til at skrive apparat på ønskelisten:-)